Markalar

image1

 Dünya’nın en tanınmış lastik üreticilerinden biri olan Dunlop, yüksek kaliteli ve yenilikçi ürünleri ile tanınmaktadır. J.B. Dunlop, oğlunun üç tekerli bisikletinin kullanımını kolaylaştırmak için başladığı çalışmaları, hava ile doldurulmuş veya pnömatik diye adlandırılan lastik fikrinin ortaya çıkması ile sonuçlanmıştır. Bu muhteşem yeni fikir, modern otomobil dünyasının gelişimine büyük katkı sağlamıştır. O günden itibaren 120 yıldan daha uzun bir süredir Dunlop tüm dünyayı sallamaktadır. 1888 yılında John Body Dunlop İskoç bir veteriner ilk pratik pnömatik lastiği keşfetti. Dunlop oğlunun iç tekerleklisinin rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak için yollar denedi ve hava dolu veya pnömatik lastikle çıkageldi. Bu dikkate değer yeni fikir çağdaş otomobil toplumunun gelişimine katkıda bulundu.

image2

 FALKEN markası, başlangıçta bir yüksek performanslı radyal lastik markası olarak kendi anavatanı Japonya’da 1983 yılında kuruldu. Kurucuları dinamizm, performans ve şıklık ifade eden bir Alman ve Fransız ismini bilinçli olarak seçti. Şimdi, yani yaklaşık otuz yıl sonra FALKEN; kaliteli, ürün odaklı, yüksek performanslı, bağımsız bir markadır. Bir geliştirme ve test alanı olarak profesyonel motor sporlarını kullanarak ilerleyişini sürdürmektedir. Otantik mühendislik sanatı, faaliyetlerimizi güçlendirmekte ve bizi zamanımızın önüne yerleştirmektedir. Tutku ve manyetizm ile canlı enerji. Her kalp atışıyla yeni ilhamlar aramaya yönelik teşvik.  

image3

 

1976 yılında askeri amaçlı lastikler için dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla kurulan Petlas, 2005 yılında Türk sanayiinin önde gelen kuruluşlarından AKO Grup bünyesine katılarak, yapılan yatırımlarla sektörde ağırlığını hissettirdi.  Petlas, yatırımlar sonucu 365 bin metrekarelik kapalı alan ve 4 bin çalışan sayısına ulaşarak, geniş ürün yelpazesi ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biri olmayı başardı. Petlas’ın diğer büyük ve Türkiye sanayisi için hayati önem taşıyan başarısı ise gerçek bir Ar-Ge merkezine sahip olması oldu.


image4

 

Starmaxx Lastikleri Petlas Lastik Fabrikası tarafından üretilmektedir.

Starmaxx ürün yelpazesi içinde binek, hafif ticari ve otobüs-kamyon, zirai, iş makinesi, harfiyat/inşaat yol dışı araçları lastikleri bulunmaktadır.

Starmaxx ISO 9001 Kalite Sistem Güvencesi ve AQAP-110 Endüstriyel Kalite Güvencesi sertifikalarına sahiptir.

Starmaxx Lastikleri dünya çapında yüze yakın ülkeye ihrac edilmektedir ve dünya lastik pazarında geniş ve istikrarlı bir dağıtım ağına sahiptir.

Yenilikçiliği, eşsiz kalite yaklaşımı ve liderlik misyonu, kaliteli ve müşteri odaklı üretim ile birleşince Starmaxx markasının sürekli gelişmesini ve uluslararası pazarda konumunu sağlamlaştırmasını sağlamaktadır.

image5

 Milestone Lastikleri  Petlas Lastik Fabrikası  tarafından üretilmektedir.
Milestone ürün yelpazesi içinde binek ve hafif ticari yaz ve kış lastikleri bulunmaktadır.
Milestone ISO 9001 Kalite Sistem Güvencesi ve AQAP-110 Endüstriyel Kalite Güvencesi sertifikalarına sahiptir.
Yenilikçiliği, eşsiz kalite yaklaşımı ve liderlik misyonu, kaliteli ve müşteri odaklı üretim ile birleşince Milestone markasının sürekli gelişmesini ve uluslararası pazarda konumunu sağlamlaştırmasını sağlamaktadır. 

image6

 1966'da Japonya Osaka'da kurulan Toyo Lastik A.Ş., Toyo Lastikleri'nin 70 yılı aşkın bir süredir dünya çapında teslim ettiği yenilik, kalite, performans ve mükemmel hizmeti temsil etmektedir.
Hafif kamyonlar, SUV'lar, yüksek performanslı araçlar ve lüks araçlar ile ticari kamyonlar da dahil olmak üzere neredeyse her marka ve model için premium lastiklerin eksiksiz bir seçimini sunuyor olması Toyo markasının seçilirliğini artırıyor.Dünya çapında toplamda 6 fabrikasında üretim gerçekleştirmektedir. Nano teknolojisi ile yeni nesil ürünleri hem güvenlik hem konfor açısından markanın kalitesini ön plana çıkarmaktadır.

Lastik Hakkında

 

Lastik Etiketleri Okunması

Lastik alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter AB etiket değerleri olmalıdır. 2012 Kasım ayında başlayan bir uygulamayla artık satışı yapılan tüm lastiklerin üstünde bulundurulması zorunlu olan bu değerler, Islak fren performansı, Yakıt tasarrufu ve Gürültü seviyesi hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Ülkemizde ve tüm Avrupa’da aynı anda başlayan bu uygulama ile artık araç sahipleri alacakları lastiklerin kıyaslamasını çok daha rahat yapabilecekler. Lastik etiketleri şimdilik 3 sınıflandırma ile sınırlı olması sizleri tatmin etmiyorsa bağımsız kuruluşlarca yapılan lastik testlerini de inceleyebilirsiniz.                                                                                                                                       

Islak fren performansı; Herkesin bildiği gibi yağmurlu havalarda lastiklerin fren performansı azalır ve suda kızaklamaya bağlı olarak kazalar artış gösterir. Bu yüzden lastik almadan önce ıslak fren performansı hakkında bilgi edinmelisiniz. AB lastik etiketlemesinde yağmur damlası olarak yer alan kriter lastiğin ıslak yüzeyler üzerindeki fren performansını ifade etmektedir. Aracınızla 80 km/s hız ile giderken ani bir fren yapmak zorunda kaldığınızda duracağı mesafeyi değerlendirebileceğiniz bu kriter oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse A fren performansına sahip olan bir lastikle B olan diğer lastik arasında oluşabilecek durma mesafesi farkı 3 metredir.

Yakıt Tasarrufu; Yakıt tüketimine etki eden birden çok faktör bulunmaktadır. Bunları yol koşullarının farklılıkları, hava sıcaklıkları, kişisel sürüş özellikleri olarak sıralayabiliriz. AB lastik etiketlerinde yer alan ve benzin işareti ile ifade edilen yakıt etiketi bu şartlar aynı olduğunda iki lastik arasındaki farkı ölçümlemektedir. Düşük dönme direnci performansının değerlendirildiği bu kriterde AB etiket değeri A ve B olan iki lastik arasında oluşan yakıt tüketim farkı yüzde bir buçuktur.

Gürültü Seviyesi; Araç lastiklerinin yol ile temas etmesiyle ortaya çıkan gürültüdür. Lastiklerin üzerinde bulunan etikette hoparlör simgesiyle gösterilmektedir. Lastikler arasındaki gürültü seviyesi farkı Parantez işareti ile gösterilir. Bir parantez ) ile etiketlenmiş lastik ile ))) parantez ile işaretlenmiş diğer lastik arasında 4 kat gürültü farkı oluşmaktadır. Üç parantez ))) ile işaretlenmiş bir lastik olması gereken yasal zorunluluk sınırının üstündedir.

AB lastik etiketlerinin öncelikli amacı araç sahiplerine üç temel başlıkta doğru ve tarafsız olarak bilgi vermektir. Böylece araç sahipleri lastiklerin üzerinde bulunan etiket değerlerini inceleyerek almak istedikleri lastiklerin ıslak zemin fren performansı, gürültü seviyesi ve yakıt tüketimi hakkında bilgi sahibi olabileceklerdir. Satıcıların kâr amacı gözeterek yönlendirme yapmaya çalışmalarının önüne geçecek olan bu uygulamanın farklı kriterlerle genişletilmesi oldukça faydalı olacaktır.

AB Etiketlerinde Yer Verilmeyen Değerler Nelerdir?

Kuru zemin fren performansı, yüksek hızlarda stabilite, viraj performansı, kullanım ömrü, ani manevra yeteneği, dayanıklılık, konfor

Kış lastiklerinin yağmur ve karla kaplı yollardaki performansı kadar kuru zemin üzerindeki yol tutuş özelliklerinin de iyi olması gerekmektedir. Çünkü kışın trafikte yaşanan kazaların yüzde elli sekizi kuru yollarda meydana gelmektedir. Karla kaplı yollarda yaşanan kazaların oranı ise sadece yüzde sekizdir. Yağmur yağışı nedeniyle ıslak yollarda yaşanan kazaların oranı da yüzde otuz beştir. Bu yüzden alacağınız lastik her türlü hava ve yol koşuluna uygun olmalıdır.

Lastikler Ne Zaman Değiştirilmeli

Bir lastiğin hizmet ömrünün önceden tam olarak tahmin edilmesi mümkün değildir. Çünkü bir lastik performansını etkileyen birçok malzeme türünden ve kauçuk bileşenlerden meydana gelmektedir ve gelişimi lastiğin ömrü boyunca maruz kaldığı diğer birçok etkenin yanı sıra iklim koşulları, depolama koşulları ve kullanım koşulları dâhil olmak üzere birçok unsura bağlıdır. Bu nedenle, sürücüleri lastikleri değiştirmelerini işaret edecek olan herhangi bir lastik hava basınç kaybı, herhangi bir anormal olay (titreşim, gürültü, çekme) ve lastiğin görsel durumunun farkında olmaya fazlasıyla cesaretlendirmekteyiz.

Sürücülerin:
Beş yıl veya daha fazla süredir kullanımda olan lastiklerini en azından yılda bir kere bir uzmana kontrol ettirmeleri,
Araç üreticisinin lastik değiştirme önerilerine riayet etmesi,
Kullanılabilir durumda görünseler dahi ve yasal aşınma sınırına ulaşmamış görünseler dahi imalat tarihinden itibaren on yıl veya daha fazla süredir hala kullanımda olan lastiklerini yeni lastiklerle değiştirmeleri gerekmektedir.

Makaleler – Şirketinizle ilgili her şey, iyi bir makale konusu olabilir: Operasyonlarla ilgili kısa süre önce gerçekleşen değişiklikler, şirketin en son yaptığı maç veya bunlar bulunduğunuz sektörden de örnekler olabilir. Genel iş trendleri (ulusal ve hatta uluslararası ölçekte düşünün) de harika bir makale malzemesi olabilir.


Misyon açıklamaları – Şirketinizin misyonunu açıklayarak, şirketiniz hakkında fazlasıyla bilgi verebilirsiniz. Yok mu? Şirketiniz için bir misyon açıklaması oluşturup burada paylaşmak için şimdi, harika bir zaman olabilir. İyi bir misyon açıklaması, şirketin gerçekleştirdiklerinin arkasında yatan itici gücü açıklar.


Şirket politikaları – İşiniz için özellikle önem taşıyan şirket politikaları var mı? Örneğin sınırsız babalık/doğum izni politikanız, şirketinizi çalışanların nezdinde daha yükseğe taşımış olabilir. İşe bundan söz ederek başlayabilirsiniz.


Yönetici profilleri – Bir şirket, ancak üst yönetimin liderliği kadar güçlüdür. Burası, en iyi ofislerde kimlerin yer aldığını göstermek için güzel bir yerdir. Her bir yöneticinin hayat hikayesini güzel bir şekilde görevleri, ne kadar süredir o pozisyonda bulundukları ve bu pozisyona nasıl eriştikleri gibi bilgilerle birlikte yazın.

image7